Лазерна система з відкритим резонатором
Голографічна модель фізіологічної оптики стала основою для створення інформаційних систем нового покоління. Зокрема, ідея обертання хвильового фронту вихідної сигнальної хвилі, яка при певних умовах реалізується в оці вищих тварин, одержала технічне втілення при створенні лазерної системи з відкритим резонатором, замість одного із дзеркал якого використовується оптична система, що обертає хвильовий фронт лазерного випромінювання. Другим дзеркалом резонатора слугують різні об’єкти, що перебувають в реальних атмосферних умовах. У результаті створення за допомогою пристрою накачки інверсії населеності в активному лазерному елементі виникає люмінесцентне випромінювання, яке після відбивання від об’єкта знову пропускається через активний елемент. При цьому виникають потоки вимушеного випромінювання, які після обертання хвильових фронтів знову пропускають через активний елемент. Це дозволяє сконцентрувати на об’єктах в області простору зондування вимушене когерентне випромінювання, підсилене внаслідок багаторазового відбивання від поверхні об’єкта і проходження через активний елемент. Використання обертаючого хвильовий фронт елемента дозволяє не тільки компенсувати вплив турбулентної атмосфери, але і дає змогу лазерному променю слідувати за об’єктом, безперервно утримуючи на ньому сфокусований пучок.
Експериментальне дослідження лазерної системи з відкритим резонатором довело можливість наведення лазерного випромінювання відразу на декілька об’єктів. При наведенні понадлюмінесцентного випромінювання одночасно на три об’єкта виникла генерація в тілесному куті, який визначається апертурою активного елемента резонатора. У напрямку на кожний з об’єктів формувався окремий лазерний промінь, інтенсивність якого залежала від коефіцієнта відбиття досліджуваного об’єкта. При переміщенні об’єктів лазерні промені переміщувалися услід за ними і не зникали до тих пір, поки об’єкти не виходили із зони видимості.
Лазерна система з відкритим резонатором працює майже без інерції. Швидкість наведення пристрою в режим очікування визначається швидкістю розповсюдження лазерного випромінювання і подвійною відстанню до об’єктів, на які наводиться лазерне випромінювання. Точність наведення практично безпомилкова і визначається виникненням генерації лазерного випромінювання при відбиванні від об’єкта люмінесцентного випромінювання, яке виникає при накачці активного елемента. У результаті експериментів також було встановлено, що діаметр плями сфокусованого лазерного випромінювання на об’єктах дослідження відповідав діаметру плями випромінювання, одержаного за допомогою лазерної системи, яка має стійкий напівконцентричний резонатор і працює на основній моді з мінімальними дифракційними втратами. Зазначені якості лазерної системи з відкритим резонатором дозволяють застосувати її в системах лазерного зв’язку.